Azt mondják, hogy sokszor az igazán sikeres és örömteli pillanatok azok, amelyek csak úgy velünk szemben jönnek. Nem kell várjunk, készülődjünk a pillanatra. Én ezt megcáfolnám. A bakancslistámon volt rég már a Pop Ivan csúcs (is). Szerettem volna idén ide egy EKE túrát szervezni, de az időjárás közbeszól. Le kelet mondanom a túrát, és milyen jól tettem, hisz a környéket elverte a jégeső. Pimpa vállalta be, hogy újra megszervezi a túrát. Sajnos mi már nem tudunk elmenni. Azaz mégis, mert lefújtuk a hétvégi programunkat és a felszabadult vasárnapunkat, úgy döntöttük, hogy túrázással töltjük. És milyen jól tettük.
A Pop Ivan nem egy túl magas csúcs, “csupán” 1937 m magas. Az első nehézsége az, hogy oda vissza 7-8 órányi kocsikázásra kell készülni, ami már magámban fárasztó. Petrovakrasznából kiindulva, egy eléggé rossz állapotban levő földesúton kell sikeresen felvergődnie kocsival az embernek. A hegyre felvezető út pedig igen hosszú, több mint 18 km-es körtúra, mely meredek mászásból, majd talán még meredekebb ereszkedőből áll, és vízforrások sem nagyon vannak. Ezenkívül a határrendészet is el tudja az ember kedvét szegni, ha bekíséri a túrázót az őrsre, ahogyan azt egy Lengyel túrázócsapattal tette, akikkel a hegyen találkoztunk.
Szóval ez a nem túl kiemelkedő és ismert hegy nem adja magát könnyen. Mégis 11-ein indultunk vasárnap reggel 6-kor útnak, hogy meghódítsuk a vidéket. Indulásál még egy kicsit hezitáltunk kerestük, hogy hol is kell elindulni, de hamar rájöttünk, hogy csak egy út van. Meredeken felfele. Az ösvény hamar az erdőbe tért, ami annyira volt jó, hogy legalább nem tűzött ránk a nap. Több kisebb megállót beiktatva rohamosan gyűjtöttük a szinteket. Az erdőt tisztás, majd borókás váltotta fel. Ez már motiválóbb volt, hisz volt kilátásunk is, sőt láttuk úticélunkat is. Igaz ez nem volt túl motiváló, nagyon távolinka tűnt a csúcs és a visszavezető út is.
Azért, hogy a fárasztó mászás nehézégeit megédesítsük vörösáfonyát és aszalódott áfonyát majszoltunk (no meg így tudtuk pótolni a vizet, hisz az ivóvize mindenkinek hamar fogytán lett). Mindannyian fáradtunk, és vészjósló felhők kavarogtak felettünk, így a Serbota csúcsot kihagytuk, hogy mihamarabb eljussunk Pop Ivanra és lejussunk a gerincről, mielőtt az eső utolérné minket. A gerincen tényleg csodás volt a kilátás, de felfoghatatlan volt az a mennyiségű szemét, amit az Ukrán túrázók maguk után hagytak. Azt sem értettük, miért kellet minden egyes határkövet felborítani, helyére egy ugyanolyat állítani úgy, hogy minden határkő tövében ott voltak hagyva az építkezési eszközök. Mindegy…
Persze miközben meneteltünk meg-megálltunk ámuldozni, hisz köröst kőrül csodás hegyvonulatok kanyarogtak. Szabolcs kis földrajzleckét tarott az embereknek, ami mindig ránk fér. A csúcs előtti utolsó mászás mindenkit meggyötrőt, de felérve látszott az embereken a megkönnyebbülés, hogy még egy kicsi és megérkeztünk. A csúcson csak egy csoportkép erejéig időztünk, siettünk is lefele.
Utunkat először enduro motorosok keresztezték. Úgy lászik nekik nem kellett engedély sem erdésztől, sem a természeti parktól, sem a határrendészettől. Később lengyel turistákkal találkoztunk, akikkel el is beszélgettünk. Amikor már azt hittük, hogy csak ereszkedni kell még várt ránk Paltinului csúcs, egy utolsó meredek mászással. Ezután tényleg csak lefele volt. Meredeken neki a völgynek. A legfőbb motivációnk a víz volt. Tikkadva álmodozunk egy-két hideg sörről, illetve arról, hogy megússzuk ezt szárazon. Leérve mindkettő teljesült. Rövid pakolás és koccintás után útnak is indultunk. Mindenki sietett, de így is 11-re értünk csak haza.
Hosszú volt a nap, egy ötórai ébredés után, sok élmény, látvány, kilométer és szint. Biztos vagyok benne, hogy mindenki elfáradt, de tudom azt is hogy senki sem bánta, hogy eljött. Tényleg pazar volt a látvány, a nyár ízei és az ősz színei kavarogtak. Megért ez az emlék minden izzadságcseppet.
Köszönöm szépen a társaságot és az élményt! Jó csapat voltunk!
Mindannyian büszkék lehettek magatokra!
Végül a túra számokban:
Táv: 19,1 km
Szintemelkedés: 1691 m
Menetidő:9 óra, ebből 3 óra pihenő
Csúcsok: Șerban, Strunga, Pop Ivan, Puna, Paltinului
Túravezető: Pimpa és Zsolti
Beszámoló: Bea
Képek: Bea és Zsolti






















































































